Współpraca z biurem nieruchomości przy sprzedaży czy kupnie nieruchomości bardzo ułatwia zamknięcie transakcji czy znalezienie wymarzonych czterech kątów. To, co zwykle zniechęca do podpisania umowy, to prowizja dla pośrednika. By zrozumieć, jak wiele pracy wykonuje dla nas agent nieruchomości, warto dowiedzieć się, co się składa na prowizję agenta nieruchomości.
Możliwe sposoby rozliczeń: opłata wstępna i prowizja agenta nieruchomości
Zakres usług świadczonych przez biura nieruchomości może być bardzo szeroki, a modele rozliczeń mogą mieć różne konfiguracje. Na przykład:
Agent nieruchomości może podzielić opłaty dla sprzedającego mieszkanie na dwie części: opłatę pobieraną z góry na poczet prac takich jak konsultacje prawne, administracyjne, opracowanie profesjonalnego ogłoszenia, sesja zdjęciowa nieruchomości.
Wynagrodzenie biura nieruchomości może być w pełni uzależnione od doprowadzenia transakcji do końca i pobierane jako procent od kwoty, za którą sprzedano mieszkanie.
Pośrednik może wycenić konkretne usługi i nie brać odpowiedzialności za sprzedaż nieruchomości, a jedynie opłatę za wykonane usługi.
Te modele są różne, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jeśli pośrednik nie otrzyma prowizji od udanej sprzedaży, nie ma aż tak dużej motywacji, by doprowadzić transakcję do końca. Jeśli jednak jego wynagrodzenie jest w pełni uzależnione od sprzedaży, wówczas pojawia się pokusa, by zaoferował kupującemu niższą cenę, byle tylko zamknąć temat i pobrać prowizję.
Prowizja pośrednika a umowa na wyłączność
Sposoby rozliczenia zależą także od tego, czy sprzedający podpisuje umowę na wyłączność, to jest umawia się z pośrednikiem, że to przez biuro nieruchomości przechodzą wszyscy potencjalni kupujący, czy może chce spróbować tzw. modelu otwartego, w którym właściciel nieruchomości poszukuje kupców też samodzielnie.
Trudno jest mierzyć wyniki działań agenta nieruchomości w taki sposób, by jednoznacznie stwierdzić, czy kupujący, który zgłosił się bezpośrednio do właściciela lokalu, trafił na ogłoszenie dzięki pośrednikowi, czy nie. Często już same usługi takie jak home staging, czyli odpowiednia aranżacja wnętrz, czy profesjonalna sesja fotograficzna potrafią zdziałać bardzo wiele. Wówczas ogłoszenie zaczyna przyciągać o wiele więcej chętnych, a sprzedający zaczyna odczuwać pokusę uniknięcia zapłaty prowizji pośrednikowi. Na takie okazje część biur nieruchomości zabezpiecza się odpowiednimi zapisami w umowie, które informują, jak będzie wyglądało rozliczenie w przypadku, gdyby kupujący chciał pominąć pośrednika.
Prowizja biura nieruchomości od kupującego
Nie zawsze prowizja jest pobierana wyłącznie od sprzedającego mieszkanie, możliwe jest też, że opłatą obarczony jest kupujący. Może być też ona podzielona pomiędzy obie strony transakcji. Jest to bardzo częsta praktyka zwłaszcza przy wynajmie mieszkań – każda ze stron opłaca działania biura nieruchomości w ustalonej kwocie.
Potencjalni kupujący też mogą czuć pokusę, by skontaktować się z właścicielem mieszkania bezpośrednio. Jednak jeśli biuro nieruchomości jest wyłącznym organizatorem sprzedaży, kupujący i tak trafi do pośrednika.
Czy prowizja dla agenta nieruchomości podlega negocjacji?
Każda prowizja przy sprzedaży nieruchomości jest ustalana indywidualnie, wobec tego można próbować negocjacji. Natomiast warto zdać sobie sprawę z tego, jak wiele pracy musi włożyć pośrednik w to, by profesjonalnie zająć się obsługą nieruchomości, przygotować ją do sprzedaży czy przeprowadzić właściciela przez ten proces.
Wysokość wynagrodzenia powinna co najmniej pokrywać koszty działalności agenta, jednocześnie motywować go do pracy nad tym, by nasza nieruchomość zyskała na atrakcyjności, przyciągnęła wielu potencjalnych kupujących i ostatecznie została sprzedana za satysfakcjonującą nas kwotę. Bez dostatecznej motywacji trudno o wyjątkowe zaangażowanie.
Poza tym warto pamiętać o tym, że oferta biura nieruchomości jest bardzo szeroka i znajdą się w niej różne pakiety usług. Podczas wstępnej rozmowy z agentem można o to zapytać i wybrać taki zakres, który będzie dla nas najkorzystniejszy.
Sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości to idealne rozwiązanie dla każdego, kto lubi dbać o swoje interesy i nie chce stracić pieniędzy, które mógłby uzyskać za sprzedaż swojego mieszkania. Dodatkowo biuro nieruchomości pozwala oszczędzić czas i szybciej sprzedać mieszkanie odpowiednim osobom.
Jak wygląda sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości?
Profesjonalne biuro nieruchomości może odciążyć Cię w wielu kwestiach. Sprzedaż mieszkania w Krakowie to jedna z nich, dzięki biuru nieruchomości możesz to zrobić sprawniej, bezpieczniej i z większym zyskiem.
Przy współpracy z biurem nieruchomości:
Kontaktujesz się z wybranym przez Ciebie biurem nieruchomości.
Biuro nieruchomości przydziela do Twojej sprawy wybranego eksperta, który najlepiej będzie potrafił zająć się Twoim mieszkaniem.
Agent nieruchomości wspiera Cię w wybranych zadaniach związanych ze sprzedażą mieszkania, m.in. wyceną rzeczoznawcy czy ustaleniem, jaka jest sytuacja prawna na podstawie zapisów księgi wieczystej.
Biuro nieruchomości, po ustaleniu szczegółów oferty i jej profesjonalnym przygotowaniu, poszukuje najlepszych nabywców na Twoje mieszkanie.
Twój agent nieruchomości przedstawia Ci oferty zakupu, a Ty wybierasz najkorzystniejszą.
Biuro wspiera Cię w przygotowaniu i podpisaniu umowy sprzedaży, która będzie odpowiednio zabezpieczać Twoje interesy.
Zakres usług świadczonych przez biura nieruchomości może się od siebie różnić, więc warto szukać takich, które spełnią wszystkie Twoje oczekiwania i na przykład mają doświadczenie w sprzedaży mieszkań w konkretnej okolicy, jak na przykład sprzedaż mieszkania Kraków czy jeszcze konkretniej – sprzedaż mieszkań Kraków Podgórze.
Jakie są najważniejsze korzyści ze skorzystania z biura nieruchomości przy sprzedaży mieszkania?
Korzystanie z profesjonalnego biura nieruchomości przy sprzedaży mieszkania pozwala oszczędzić czas i pieniądze. By korzystnie sprzedać mieszkanie, trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu, a niektóre czynności z tym związane wymagają wiedzy eksperckiej.
Trudno jednocześnie być specjalistą od umów prawnych, aranżacji wnętrz, hydrauliki i elektryki w budynku, albo kwestii zabytków w postaci nieruchomości. Profesjonalne biuro nieruchomości współpracuje z wieloma sprawdzonymi ekspertami z różnych dziedzin, dlatego działa szybko, sprawnie i z efektami.
Najważniejsze korzyści to m.in.:
Potencjalnie większy zysk z transakcji – agent nieruchomości pomoże Ci dotrzeć z ofertą do większej liczby potencjalnych kupców, pomoże też odpowiednio wycenić nieruchomość, a przez to uniknąć zaniżenia jej wartości.
Bezpieczeństwo transakcji – doświadczone, profesjonalne biuro nieruchomości ma sprawdzonych prawników, którzy na co dzień przygotowują umowy sprzedaży. Uwzględniają one najróżniejsze warunki, w jakich znajduje się nieruchomość, dlatego poradzą sobie z każdym przypadkiem.
Przejęcie przez agenta nieruchomości ogromu pracy związanej z aranżacją sprzedaży – korzystna sprzedaż mieszkania potrafi zająć bardzo dużo czasu i kosztować sprzedającego mnóstwo pracy, zaangażowania, które mógłby poświęcić na inne sprawy. Współpracując z biurem masz więcej czasu dla siebie, swojej rodziny, na swoją codzienną pracę – nie musisz angażować się dodatkowo w aktywną sprzedaż.
Jak znaleźć profesjonalne biuro nieruchomości w Krakowie?
Kraków to niezwykle atrakcyjna lokalizacja, dlatego możesz znaleźć sporo ofert pośredników. Jeśli chcesz wybrać profesjonalne biuro nieruchomości, zwróć uwagę na to, czy np. firma ma na swoim koncie udane transakcje i jak wiele ich jest. Dla przykładu: Uni Estates tworzą doświadczeni pośrednicy nieruchomości, którzy w swojej historii mają już łącznie ponad 300 transakcji, a także doświadczenie z nieruchomościami w konkretnych dzielnicach Krakowa. Rynki mieszkaniowe poszczególnych miast w Polsce różnią się między sobą, chociażby średnimi cenami mieszkań czy zainteresowaniem kupujących, dlatego warto mieć na uwadze biura orientujące się dobrze w danym rejonie.
Kupno mieszkania w Krakowie to prawdziwe wyzwanie. Szukasz mieszkania dla siebie, swojej rodziny, chcesz czuć się w nim komfortowo, a jednocześnie mieć pewność, że nie przepłacasz i nie zaskoczą Cię żadne nieprzyjemne niespodzianki? To wszystko może Ci zapewnić profesjonalne biuro nieruchomości w Krakowie.
Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości: jak to wygląda?
Jeśli chcesz skorzystać z usług profesjonalnego biura nieruchomości, nic prostszego – wystarczy, że zadzwonisz lub zostawisz namiar na siebie w formularzu kontaktowym, a pracownik biura nieruchomości odezwie się do Ciebie i opowie ze szczegółami, na co możesz liczyć.
Współpraca kupującego z biurem nieruchomości wygląda w ten sposób, że opisujesz swoje oczekiwania względem mieszkania, a agent nieruchomości współpracujący z Tobą wyszukuje oferty, które potencjalnie mogą Cię zainteresować.
Gdy już wybierzesz najlepszą ofertę, agent nieruchomości może Ci pomóc w negocjacjach. Ważny jest fakt, że agent działa profesjonalnie i nie kieruje się emocjami, więc łatwiej mu zachować zimną krew. Dla Ciebie dana nieruchomość może być mieszkaniem marzeń, którego nie chcesz stracić, więc negocjacje mogłyby być trudniejsze.
Przed podpisaniem umowy ze sprzedającym musisz też mieć pewność, że nie kupujesz kota w worku. Może się wydawać, że jeśli udało Ci się dokładnie i wielokrotnie obejrzeć mieszkanie, to wszystko jest w porządku – jednak wiele rzeczy będzie niewidocznych dla oka, również dla samego właściciela mieszkania. Oboje możecie nie zwrócić uwagi na fakt, że np. w najbliższym czasie będzie trzeba wymienić instalację grzewczą czy elektryczną. Profesjonalne biuro nieruchomości dba o to, by takich sytuacji nie było.
Pamiętaj o tym szczególnie przy zakupie mieszkań w budynkach starszych – jak na przykład w Krakowie, gdzie jest pełno wspaniałych lokali, świetnie nadających się na rodzinną przystań, ale wymagających dokładnego sprawdzenia pod kątem potencjalnych remontów.
Co zyskuje kupujący gdy korzysta z biura nieruchomości?
Biuro nieruchomości odciąża Cię w najbardziej żmudnej i najtrudniejszej pracy związanej z zakupem nowego mieszkania. Przyjemne kwestie, takie jak wybór najlepszej oferty, decyzje co do wystroju wnętrz czy opisywanie Twojego mieszkania marzeń, wciąż są po Twojej stronie, tymczasem biuro nieruchomości robi wszystko, by spełnić Twoje oczekiwania.
Podstawową zaletą profesjonalnego biura nieruchomości jest oczywiście większy wybór mieszkań i to, że nie tracisz czasu na oferty, które na pewno Cię rozczarują. Agent nieruchomości zajmuje się oceną mieszkań zawodowo, więc w większości przypadków potrafi lepiej ocenić potencjał lokalu. Sprawdza też kwestie prawne, eliminuje ryzyko związane z brakami dokumentacji czy obciążeniami lokalu, o których nie każdy właściciel wspomina już od samego początku.
Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości jest dla tych, którzy chcą znaleźć atrakcyjne mieszkanie i przy tym nie martwić się tym, że nie są ekspertami rynku. Nie muszą – od tego jest biuro nieruchomości. Podsumowując: oszczędzasz czas, zyskujesz większe bezpieczeństwo transakcji. W wielu wypadkach oszczędzasz także pieniądze – nie zaskoczą Cię koszty dodatkowego remontu tuż po zakupie lokalu, czy koszty związane z wyprostowaniem kwestii prawnych, wpisów do ksiąg wieczystych etc.
Jak wybrać najlepsze profesjonalne biuro nieruchomości Kraków?
Wybierając biuro nieruchomości należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jeśli szukasz mieszkania w konkretnej lokalizacji – możesz sprawdzić, jakie biuro nieruchomości ma doświadczenie w tym rejonie.
Przede wszystkim jednak szukaj zaufanego i sprawdzonego partnera. W biurze nieruchomości Uni Estates mamy na koncie ponad 300 transakcji, więc możemy pochwalić się dużą liczbą zadowolonych klientów. Działamy w pełni transparentnie, a na naszej stronie możesz sprawdzić agentów nieruchomości, z którymi współpracujemy, oraz ich portfolio.
Na koniec ważna jest też… komunikacja między Tobą, a agentem nieruchomości. Dlatego w Uni Estates stawiamy na otwartość i chcemy doradzić Ci jak najlepiej. Jeśli nie będziesz się czuć komfortowo w rozmowie z biurem nieruchomości, będzie Ci trudno szczerze wyrazić swoją opinię. Z nami możesz rozmawiać swobodnie – zadzwoń i się przekonaj!
Masz swoją nieruchomość, ale w niej nie mieszkasz? Chcesz czerpać korzyści z wynajmu, ale nie masz czasu zająć się organizacją czy znalezieniem odpowiednich najemców? Nie musisz rezygnować z zysków, możesz skorzystać z usług profesjonalnego biura nieruchomości, które pomoże Ci znaleźć stabilnych, solidnych lokatorów i zapomnieć o problemach z wynajmem mieszkania.
Zarządzanie mieszkaniami na wynajem Kraków: jakie są Twoje opcje?
Kraków to miasto uniwersytetów. Jest bardzo atrakcyjną lokalizacją dla wielu osób, które wcale nie planują kupować tu mieszkania, a interesuje je tylko wynajem. Dlatego też mieszkanie w Krakowie może być świetną inwestycją, dzięki której regularnie będziesz otrzymywać wpływy.
Z drugiej strony, wynajem mieszkania to zawsze ryzyko – można trafić na trudnych lokatorów, w samym budynku mogą zdarzać się awarie, mogą odbywać się remonty, a obecność właściciela lokalu co chwilę może być potrzebna. To wszystko sprawia, że zarządzanie najmem może stać się przykrym obowiązkiem, który odrywa Cię od codziennej pracy, zmusza do tego, by albo samodzielnie zdobywać wiedzę z zakresu wynajmu nieruchomości, albo co chwila konsultować się ze specjalistami.
Jeśli na co dzień mieszkasz blisko mieszkania na wynajem, nie przeszkadzają Ci ciągłe wyzwania z tym związane, nie straszne są naprawy i remonty, to pewnie jesteś w stanie sam zatroszczyć się o kwestie wynajmu. Jeśli jednak wolisz skupić się na ważniejszych sprawach, mieć za sobą zaplecze profesjonalistów, którzy zadbają o Twoje interesy, zarówno finansowe, jak i prawne – wówczas warto skorzystać z biura nieruchomości, które w profesjonalny sposób zajmuje się zarządzaniem najmem w Krakowie.
Zarządzanie najmem Kraków: na czym polega?
Zarządzanie najmem może różnić się w zależności od tego, jakie konkretnie usługi świadczy biuro nieruchomości oddelegowane do wykonywania tego zadania. Na przykładzie Uni Estates możemy pokazać, że ważnymi zadaniami w zakresie zarządzania najmem są:
Reprezentacja właściciela nieruchomości wobec najemców, urzędów i instytucji,
Weryfikacja najemcy i podpisanie z nim umowy w imieniu właściciela lokalu,
Zarządzanie płatnościami, czyli pobieranie płatności od najemcy, a także opłacanie rachunków, takich jak czynsz administracyjny czy media,
Usuwanie na bieżąco usterek i opieka nad mieszkaniem przez cały czas trwania umowy zarządzania najmem.
Zarządzanie najmem zdejmuje Ci z głowy bardzo dużo obowiązków i pozwala być spokojnym o to, że mieszkanie jest bezpieczne, a rachunki zapłacone. Biuro nieruchomości pomaga także w uregulowaniu podatku (rozliczenie PIT), czy ogólnie, optymalizacją wydatków na utrzymanie mieszkania.
Twoim zadaniem w tym wypadku jest znaleźć biuro nieruchomości w Krakowie, które świadczy usługi zarządzania najmem, a następnie zapoznanie się z warunkami i podpisanie umowy.
Jak zarządzać mieszkaniem na wynajem w Krakowie, gdy mieszkasz w innym mieście?
To jedna z najważniejszych zalet usługi zarządzania najmem – możesz spać spokojnie, nawet jeśli mieszkasz w zupełnie innym mieście, czy planujesz dłuższe wyjazdy zagraniczne. Takie sytuacje często stawiają właścicieli mieszkań w trudnej sytuacji, ponieważ zarządzanie nieruchomością podczas pobytu w zupełnie innej części świata staje się praktycznie niemożliwe. Tymczasem zarządzanie najmem usuwa całkowicie ten problem.
Umowę zarządzania najmem możesz podpisać w każdej chwili. Dzisiaj dysponując kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz dostępem do internetu możesz zawrzeć umowę praktycznie z każdego miejsca. Współpraca z biurem nieruchomości daje Ci możliwość ustalenia reprezentanta wobec najemcy, urzędu czy instytucji. Jest to szczególnie ważne w przypadku zarządzania najmem w Krakowie czy innych miastach studenckich. Popyt na mieszkania na wynajem jest bardzo duży, jednak lokatorzy co jakiś czas mogą się zmieniać, z różnych powodów. Dzięki zarządzaniu najmem możesz scedować zadanie poszukiwania nowych lokatorów i podpisania z nimi umowy na biuro nieruchomości, i spać spokojnie – nawet w innym mieście!
Poszukiwania idealnego mieszkania na wynajem nie są łatwe, zwłaszcza w popularnych miastach, takich jak Kraków, gdzie o miejscu dla siebie myśli bardzo wiele osób. W Polsce dodatkowo rynek wynajmu jest mimo wszystko dość mało sformalizowany i często można natknąć się na bardzo mało profesjonalne zachowanie wynajmujących. Dlatego podczas szukania mieszkania warto wziąć pod uwagę współpracę z agencją nieruchomości.
Wynajem mieszkania z biurem nieruchomości: jakie ma zalety i wady?
Podstawową zaletą wynajmu mieszkania z biurem nieruchomości jest bezpieczeństwo transakcji i pewność, że właściciel lokalu został zweryfikowany przez profesjonalistów.
Agent nieruchomości przyjmujący ofertę mieszkania na wynajem sprawdza, czy warunki prezentowane w ofercie odpowiadają rzeczywistości, przygotowuje także odpowiednią umowę między stronami. To szczególnie ważne dla osób, którym zależy na wynajmie mieszkania, a z konkretnych powodów po prostu nie mogą czy nie mają czasu na przyjazd do danego miasta – np. Krakowa – i umawianie się na oglądanie mieszkań na wynajem, co czasami może ciągnąć się nawet tygodniami.
Agent nieruchomości zajmujący się wynajmem mieszkań ma zwykle konkretne portfolio sprawdzonych lokali, które może zaprezentować tak, by dopasować się do najemcy (bo często to najemca musi pojawiać się w mieszkaniu na wynajem tak, jak to pasuje właścicielowi). Oszczędza nam też wyjazdów do miejsc, które na zdjęciach wyglądają świetnie, ale w rzeczywistości już niekoniecznie.
Co ważne, biuro nieruchomości odpowiada także za kwestie formalne. Oznacza to profesjonalnie przygotowaną umowę najmu, która dobrze określa i zabezpiecza interesy obu stron. Dla wynajmującego to bardzo ważne, ponieważ na polskim rynku wciąż zdarza się, że właściciele lokali nie chcą podpisywać umów, a tym samym utrudniają wynajmującym dochodzenie swoich praw, na przykład w sytuacji wypowiedzenia najmu w bardzo krótkim terminie.
Jako wadę można potraktować koszt – rzeczywiście wynajem razem z biurem nieruchomości wiąże się z dodatkową opłatą, jednak zabezpiecza ona wynajmującego przed potencjalnie dużo większymi kłopotami, a także chociażby koniecznością szybkiej wyprowadzki i szukania nowego mieszkania na wynajem, gdyby się okazało, że z mieszkaniem jest coś nie tak.
Zarządzanie najmem Kraków: gdzie szukać ofert?
Oferty wynajmu mieszkań najłatwiej znaleźć na stronach internetowych konkretnych biur nieruchomości zajmujących się nie tylko pośrednictwem w kupnie i sprzedaży mieszkań, ale też ich wynajmie.
Wiele profesjonalnych biur nieruchomości obsługuje chętnie konkretne obszary, dzielnice danego miasta – jak na przykład dzielnice Krakowa – więc jeśli szukasz atrakcyjnego mieszkania na wynajem w takiej dzielnicy, najlepiej od razu skontaktuj się z takim biurem.
Poza ofertami na stronie internetowej, agent nieruchomości będzie miał informacje o kolejnych ciekawych mieszkaniach, które spływają do niego za pośrednictwem klientów zainteresowanych oddaniem ich mieszkań w zarządzanie najmem w tym biurze. Także jeśli nie widzisz idealnego mieszkania na stronie internetowej biura nieruchomości, nie zrażaj się, ale skontaktuj się z jego pracownikami.
Zarządzanie najmem cennik: z czego się składa najczęściej?
Koszt współpracy z biurem nieruchomości zależy od tego, jaką formę współpracy przyjęliśmy i jest przedstawiony przed jej rozpoczęciem. Najczęściej cennik zarządzania najmem obejmuje opłaty dla dwóch stron transakcji, zarówno właściciela lokalu, jak i wynajmującego. Ze strony właściciela lokalu to może być stała opłata, np. prowizja od miesięcznego czynszu, a dla najemcy – przyjmuje się, że jest to jednorazowa opłata w wysokości jednomiesięcznej należności za wynajem.
Taka kwota może się wydawać wysoka, jednak idą za nią wymierne korzyści. Obie strony transakcji mają pewność, że np. rachunki będą zapłacone. Z perspektywy właściciela to bezpieczeństwo polegające na tym, że mieszkanie nie zostanie zadłużone, z kolei dla najemcy oznacza to pewność, że np. media nie zostaną odcięte przez niezapłacone rachunki. Pośrednictwo biura nieruchomości jest solidnym zabezpieczeniem, wartym swojej ceny, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele kłopotów eliminuje.
Ceny mieszkań zależą od wielu czynników, ale na część z nich możesz mieć wpływ. Jeśli tylko poznasz kilka zasad, możesz zarówno wynegocjować zakup mieszkania taniej, jak i sprzedać swoją nieruchomość za lepszą cenę. Sprawdź, w jaki sposób możesz mieć wpływ na cenę Twojego mieszkania.
Ceny mieszkań 2022: czy spadną? I dlaczego mieszkania drożeją?
W ciągu ostatnich kilku lat ceny mieszkań w Polsce poszły mocno w górę. Odpowiadają za to m.in. rosnąca inflacja, coraz wyższe ceny materiałów budowlanych, większy popyt, a także inne czynniki na które… nie masz wpływu. A jeśli nie możesz tego zmienić, lepiej skup się na tym, co może przynieść Ci realną korzyść i zmienić cenę mieszkania.
Co wpływa na cenę mieszkania?
Na cenę mieszkań, poza otoczeniem gospodarczym, od zawsze wpływają:
Lokalizacja – to najważniejszy czynnik, w tym zawierają się odległości od centrum czy ważniejszych punktów w okolicy, jakość połączeń komunikacyjnych, walory okolicy. Często choć fizycznie położenie mieszkania się nie zmienia, jego lokalizacja się poprawia dzięki np. rozbudowie danej dzielnicy czy poprawie siatki połączeń. Zwracaj uwagę na tzw. miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, dowiesz się, jak okolica nieruchomości będzie wyglądać za kilka lat.
Metraż i ustawność – nie tylko liczba metrów kwadratowych się liczy, także to, jak dobrze możesz je wykorzystać.
Stan nieruchomości – na cenę mieszkania mocno wpływa fakt, czy jest ono od razu gotowe do zamieszkania, czy konieczne jest wykończenie, a może mieszkanie jest już całkiem do remontu? Każda z tych opcji oznacza inną cenę mieszkania.
Miejsce parkingowe, balkon, taras, komórka lokatorska – takie opcje sprawiają, że mieszkanie zyskuje na atrakcyjności.
Rok budowy i stan techniczny budynku – poza samym mieszkaniem również jego otoczenie może mieć znaczenie, jeśli budynek jest stosunkowo nowy lub wybudowany z zachowaniem wysokich standardów, oznacza to mniejsze nakłady na potencjalne remonty itd.
Uporządkowanie kwestii prawnych – przed zakupem mieszkania zawsze należy dobrze przyjrzeć się wszelkim kwestiom prawnym, nie tylko samej umowie sprzedaży lokalu, ale też zapisom w księgach wieczystych etc.
Jak możesz wynegocjować lepszą cenę mieszkania?
Jeśli wiesz, co ma potencjalny wpływ na ceny mieszkań, będzie Ci łatwiej zadbać o korzystną cenę przy każdej transakcji, zarówno przy zakupie mieszkania, jak i jego sprzedaży. Oto kilka przykładów, jak możesz zmienić cenę mieszkania.
Gdy chcesz kupić mieszkanie:
Negocjuj – pamiętaj, że ceny transakcyjne są zwykle nieco niższe niż ceny ofertowe.
Opracuj listę priorytetów – wiesz, jakie mieszkanie chcesz kupić. Ale może się okazać, że znajdziesz atrakcyjną ofertę, która nie do końca spełnia Twoje oczekiwania. Może warto z czegoś zrezygnować, by zaoszczędzić sporą kwotę? Im lepiej wiesz, co jest dla Ciebie najważniejsze, tym szybciej podejmiesz decyzję, nim ktoś inny sprzątnie Ci mieszkanie sprzed nosa.
Bądź szybki – atrakcyjne oferty znikają błyskawicznie. Często wielu z nich nawet nie zobaczysz, ponieważ nie trafią bezpośrednio na ogólnodostępne portale ogłoszeniowe, a tylko do biura pośrednika i jego klientów. Jeśli interesuje Cię wyjątkowo konkretna lokalizacja, być może uda Ci się znaleźć pośrednika, który wesprze Cię w poszukiwaniach.
Gdy chcesz sprzedać mieszkanie:
Mieszkanie kupujemy oczami – pamiętaj o tym, gdy chcesz je sprzedać. Zadbaj o profesjonalne zdjęcia, najlepiej wykonane przez zawodowego fotografa. Lokal musi być nie tylko wysprzątany na błysk, ale też najlepiej jest… usunąć z niego połowę rzeczy, mebli czy zawartości szaf. Musisz stworzyć poczucie przestrzeni.
Zadbaj o świetnie napisaną ofertę – choć może się to wydawać łatwe, to napisanie dobrego ogłoszenia często także jest zadaniem dla profesjonalisty.
Zadbaj o dostęp do bazy potencjalnych nabywców – jeśli chcesz, by ktoś Twoje mieszkanie kupił, musisz do niego jakoś dotrzeć. Osoby poszukujące naprawdę atrakcyjnych nieruchomości, w wyższych cenach, zwykle nie mają czasu na przeglądanie wszystkich ofert, zaglądają tylko do wybranych, często podesłanych im przez… biuro nieruchomości.
Jak wycenić mieszkanie?
Wycena mieszkania to niełatwa sprawa. Najlepiej do tego celu wynająć specjalistę. Będzie to wydatek, ale zwróci się z nawiązką. Na ceny mieszkań ma wpływ wiele czynników, część z nich już wymieniliśmy, natomiast sporo z nich jest bardzo trudnych do oszacowania dla osób sprzedających mieszkanie po raz pierwszy. Ekspert w tym zakresie będzie mógł nie tylko podać aktualną szacowaną wartość mieszkania, ale także wskazać, co właściciel może zrobić, by w oczach nowego nabywcy zyskało ono na wartości. W Uni Estates zajmujemy się tym profesjonalnie, dlatego jeśli chcesz mieć wpływ na cenę Twojego mieszkania i sprawdzić, jaką jest jego wartość – skontaktuj się z nami.
Masz mieszkanie na sprzedaż w Krakowie i chciałbyś za nie uzyskać jak najlepszą cenę? Sprawdź nasze porady, dzięki nim nie tylko Twoje mieszkanie będzie lepiej przygotowane do sprzedaży, ale też uda Ci się szybciej znaleźć chętnych i łatwiej dokonać transakcji.
Sprzedaż mieszkania krok po kroku
Sprzedaż mieszkania to duża decyzja, więc zadbaj o to, by rzeczywiście była dla Ciebie najkorzystniejsza. Jak możesz to zrobić?
Upewnij się, że znasz dobrze wszystkie swoje opcje. Co to znaczy? Być może myślisz o sprzedaży, bo wynajem i zachowanie mieszkania wydaje Ci się zbytnim kłopotem. Ale czy na pewno wiesz o tym, że możesz np. wynajmować mieszkanie przez biuro nieruchomości i oszczędzić sobie pracy przy poszukiwaniu lokatorów?
Uporządkuj wszelkie kwestie prawne związane z mieszkaniem na sprzedaż. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać – znajdź eksperta, który może Ci w tym pomóc.
Zdecyduj, które rzeczy z mieszkania chcesz zachować, a których chcesz się pozbyć. Idealnie byłoby usunąć z mieszkania na sprzedaż wszelkie sprzęty, które albo nie są na sprzedaż, albo tylko przeszkadzają.
Zadbaj o home staging, czyli bardzo dokładne sprzątnięcie mieszkania, odnowienie, lepszą aranżację wnętrz. Szczegóły znajdziesz niżej.
Skorzystaj z usług profesjonalnego fotografa. Zdjęcia to najważniejszy element ogłoszenia, zaraz obok ceny mieszkania.
Sprawdź, ile Twoje mieszkanie jest naprawdę warte, i jak wycenić mieszkanie na sprzedaż. Możesz to zrobić samodzielnie, ale wtedy ryzykujesz, że cena podana przez Ciebie będzie… za niska i stracisz szansę na zysk ze sprzedaży mieszkania. Możesz z tym zwrócić się do profesjonalnego rzeczoznawcy.
Dowiedz się, jak możesz podnieść cenę Twojego mieszkania na sprzedaż i przelicz sobie, czy to Ci się opłaca. Być może przydałby się remont, albo nawet drobne prace renowacyjne, które choć będą wymagały inwestycji, to zwrócą się i to z nawiązką. Czasem jednak kupujący i tak chce wyremontować mieszkanie po swojemu, więc zanim sfinansujesz remont, porozmawiaj z ekspertami rynku, którzy doradzą Ci, czy warto.
Zadbaj o dobre ogłoszenie i jego dobrą promocję, czyli by dotarło do naprawdę dużego grona osób, najlepiej takich, które mieszkań szukają i mogą zapłacić cenę, o jakiej myślisz. To trudne zadanie, ale również w nim może Ci pomóc doświadczony pośrednik, który dobrze zna rynek mieszkań w Krakowie – jak Uni Estates.
Skonsultuj się z prawnikiem w kwestii umowy sprzedaży. To bardzo ważna umowa, nie może być w niej luk czy zapisów, które na koniec dnia będą problematyczne i mogą Cię wpędzić w kłopoty.
Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?
Mieszkania kupujemy oczami – dlatego najwięcej rad, jakie znajdziesz, będzie dotyczyć tzw. home staging, czyli atrakcyjnego zaaranżowania wnętrza Twojego mieszkania, by przyciągnęło jak najwięcej zainteresowanych.
Na tym etapie przygotowań zadbaj o to:
Napraw lub usuń z mieszkania zepsute sprzęty – będą tylko straszyć potencjalnych nabywców.
Przeprowadź generalne porządki – a jeśli możesz, pomyśl o np. odnowieniu ścian. To nieduży wydatek w stosunku do możliwych korzyści, więcej osób będzie zainteresowanych.
Zrób przestrzeń – w mieszkaniu chcemy mieć jak najwięcej miejsca. Dlatego podobają się jasne kolory (dające poczucie, że pokój jest większy), dobrze oświetlone miejsca i usunięcie wszystkich zbędnych rzeczy, które “zagracają” mieszkanie.
Mieszkanie na sprzedaż w Krakowie: jak znaleźć chętnych?
Im lepiej poznasz rynek mieszkań w Krakowie, tym łatwiej będzie Ci sprzedać mieszkanie. W niektórych dzielnicach częściej mieszkań szukają młodzi ludzie, potrzebujący nowoczesnej przestrzeni i niedużego metrażu, w innych – wielodzietne rodziny potrzebujące spokojnego otoczenia i miejsc przyjaznych dzieciom. Każda z tych osób szuka czegoś innego.
Dlatego warto skorzystać z biura nieruchomości przy sprzedaży mieszkania – razem z pośrednikiem możesz porozmawiać o tym, jakie osoby mogą być zainteresowane Twoim mieszkaniem i jak do nich dotrzeć. Dzięki pośrednikowi obie strony transakcji mogą szybciej znaleźć to, czego szukają, a dodatkowo mieć pewność co do rzetelnej wyceny mieszkania czy uporządkowania wszystkich kwestii formalnych.
Sprzedaż mieszkania, jeśli przyniesie dochód, jest obłożona podatkiem od sprzedaży nieruchomości. Podatek ten jest naliczany wyłącznie wtedy, gdy sprzedaży dokonuje osoba fizyczna, a od dnia nabycia lokalu nie upłynęło jeszcze 5 lat podatkowych. Wszystkie kwestie szczegółowo reguluje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czy po sprzedaży mieszkania trzeba zapłacić podatek?
Jeśli mówimy o osobie fizycznej, która sprzedała mieszkanie, to jest możliwe, że musi ona zapłacić podatek od nieruchomości, w wysokości 19% od wysokości dochodu, ale tylko wtedy, gdy zachodzą następujące okoliczności:
Jest to osoba fizyczna, a nie np. osoba prowadząca działalność związaną z obrotem nieruchomościami,
Od zakupu lokalu nie minęło jeszcze 5 lat podatkowych (nie kalendarzowych, ale podatkowych),
Sprzedaż mieszkania wygenerowała dochód dla osoby sprzedającej lokum.
Jeśli te warunki są spełnione, to faktycznie powstaje obowiązek podatkowy.
Kto płaci podatek dochodowy po sprzedaży mieszkania?
Podatkiem dochodowym będzie obciążona osoba fizyczna sprzedająca mieszkanie, spełniająca warunki podane w punkcie wyżej. Podatek należy zapłacić do 30 kwietnia roku następującego po tym, w którym dokonano sprzedaży. Stawka podatku to 19% i jest on naliczany od dochodu, czyli kwoty będącej różnicą ceny mieszkania podczas jego sprzedaży i ceny nabycia. W polskich warunkach nieruchomości zdecydowanie zyskują na wartości, zatem najprawdopodobniej osoba sprzedająca mieszkanie wzbogaci się na tym. Właśnie stąd bierze się popularna nazwa tego podatku – “podatek od wzbogacenia”.
Jaki podatek po sprzedaży mieszkania płaci sprzedający, a jaki nabywca?
Nie tylko sprzedający jest obciążony podatkiem przy zawieraniu transakcji. Po stronie nabywcy mieszkania jest do zapłaty tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), którego stawka to 2% od wysokości transakcji. Warto o tym pamiętać, oba podatki powinny być poprawnie obliczone i rozliczone w terminie. W razie problemów, warto skonsultować się z doradcą podatkowym. Profesjonalne biuro nieruchomości zapewnia wsparcie takiego eksperta, dlatego nie trzeba się martwić takimi rzeczami. Doradca dokładnie wyliczy wysokość podatku i pokieruje podatnikiem, by ten rozliczył się z fiskusem w terminie.
Podatek po sprzedaży mieszkania – czy można go uniknąć?
Z podatku od sprzedaży nieruchomości można być zwolnionym w kilku sytuacjach.
Przy sprzedaży mieszkania już po upływie pięciu lat podatkowych od jego nabycia. Trzeba przy tym pamiętać, że lata te są latami podatkowymi, a nie kalendarzowymi. Dlatego o sprzedaży można myśleć w roku następującym po tym, w którym mija pięć lat kalendarzowych.
Gdy sprzedaż nie przynosi dochodu. Podatkiem jest obłożony dochód, a nie cała kwota transakcji. Dlatego też, jeśli z jakiegoś powodu mieszkanie straciło na wartości, a sprzedający nie uzyskał przez to dochodu, wówczas nie ma podstawy opodatkowania, więc i podatek nie zostanie zapłacony.
Gdy zmieniamy lokum na większe, a wszystkie środki ze sprzedaży mieszkania będą przeznaczone na zakup większego lokum czy domu wolnostojącego. To tzw. ulga mieszkaniowa. Zakup nowego mieszkania czy domu musi mieć miejsce w ciągu trzech lat, licząc od roku następującego po roku, w którym sprzedano poprzednie mieszkanie. O wszystkim też należy poinformować Urząd Skarbowy, składając odpowiednią deklarację. NAleży to zrobić w tym Urzędzie, w którym rozliczamy PIT.
Nie można za to uniknąć podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ jest on bezpośrednio związany z zawarciem umowy sprzedaży, ale płatnikiem tego podatku nie jest sprzedawca, ale nabywca nieruchomości.
Jak uporządkować kwestie podatku przy sprzedaży mieszkania?
Z wszelkimi pytaniami czy wątpliwościami natury podatkowej zawsze można się zwrócić do profesjonalnego biura nieruchomości. Współpracuje ono z prawnikami i doradcami podatkowymi, którzy na co dzień mają do czynienia z tego typu transakcjami, stąd są w stanie udzielić każdemu fachowej porady.
Jeśli ze sprzedaży mieszkania chcesz uzyskać jak największy zysk, musisz je odpowiednio przygotować, by kupujący był skłonny zapłacić więcej. Przygotowanie mieszkania do sprzedaży może być bardzo trudne, zwłaszcza jeśli… jest to mieszkanie, które wcześniej było Twoim domem. Nasze przywiązanie do rzeczy i otoczenia sprawia, że nie potrafimy ocenić rzeczowym i obiektywnym spojrzeniem stanu nieruchomości, a jeszcze trudniej przychodzi nam wykonanie nowej aranżacji wnętrz, która będzie daleka od naszych wspomnień związanych z mieszkaniem.
Sprzedaż mieszkania: kwestie formalne
Zacznijmy jednak od początku, pierwszym krokiem będzie uporządkowanie kwestii formalno-prawnych. Sprzedać mieszkanie może tylko jego właściciel, zatem jeśli planujesz sprzedaż mieszkania, musisz udokumentować fakt, że jest ono Twoją własnością.
Do tego niezbędny jest akt notarialny czy aktualny odpis z księgi wieczystej danej nieruchomości. Jeśli przy zakupie mieszkania korzystano z różnego rodzaju dopłat, warto upewnić się, czy po sprzedaży lokalu nie będzie konieczny ich zwrot. Jeżeli już na tym etapie pojawią się jakieś trudności czy nieścisłości – warto skontaktować się z prawnikiem lub notariuszem współpracującym z profesjonalnym biurem nieruchomości.
Przygotowanie do sprzedaży od strony technicznej
Potencjalnych nabywców mieszkania na pewno będą interesowały kwestie związane z aktualnym stanem technicznym mieszkania. Czy instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna są w dobrym stanie? Czy w najbliższej przyszłości planowane są remonty? Jeśli tak, to jakie będą ich koszty? Kiedy w mieszkaniu ostatnio prowadzone były prace remontowe czy naprawcze dotyczące elementów tych instalacji, które podlegały wymianie? Wszystko to warto mieć już udokumentowane.
Dodatkowo zainteresowani mieszkaniem mogą też pytać o kwestie szczelności okien, drzwi, o istniejące usterki. Tu również musisz wiedzieć, jakiej udzielić odpowiedzi. Niektórzy potencjalni nabywcy mogą chcieć np. Dokonać generalnego remontu wraz z przesunięciem czy wręcz wyburzeniem niektórych ścian, dlatego będą potrzebowali planów budynku i informacji, czy takie zmiany będą możliwe. O dostęp do takich dokumentów można się zwrócić do zarządcy budynku.
Home staging, czyli przygotowanie mieszkania do sprzedaży za pomocą nowej aranżacji
Najbardziej rozbudowaną dziedziną związaną z przygotowaniem mieszkania do sprzedaży jest tzw. Home staging. To usługi polegające na wsparciu właścicieli mieszkania w takiej aranżacji wnętrza, by przyciągnęło możliwie największą liczbę kupujących.
Najłatwiej jest oczywiście przearanżować mieszkanie, w którym aktualnie nie mieszkają żadni lokatorzy. Często jednak mamy do czynienia z sytuacją, w której sprzedaży podlega mieszkanie, w którym wciąż jeszcze przebywamy sami, albo wynajmujemy je na czas poszukiwania nowego nabywcy. W tym przypadku możemy też zastosować pewne dobre praktyki home stagingu, choć w ograniczonym stopniu.
Generalne porządki: mieszkanie musi być czyste. Usługi sprzątania są dziś szeroko dostępne, ich koszt nie jest wysoki, a różnica będzie ogromna. To pierwsza rzecz, jaką warto zrobić, przygotowując mieszkanie na sprzedaż.
Pozbycie się z mieszkania niepotrzebnych rzeczy. Trzeba usunąć ich jak najwięcej. Kupujący szukają dla siebie przestrzeni, im bardziej ta przestrzeń będzie zagracona, tym mniej będzie się im podobać.
Zasięgnięcie opinii z zewnątrz. Prosimy osobę postronną o zdanie, co jeszcze musimy usunąć z mieszkania. To niezbędne, jeśli wcześniej w tym miejscu mieszkał właściciel. To bardzo ważne: wiele elementów ma dla nas wartość sentymentalną i nie wyobrażamy sobie mieszkania bez nich, ale dla nowych lokatorów mogą się okazać… zwyczajnie odstraszające i nie w ich typie.
Dokonanie niezbędnych napraw. Czasem naoliwienie zamków w drzwiach czy naprawa jednej luźnej szuflady to naprawdę chwila, a dla potencjalnego kupca wszystko wtedy wygląda znacznie lepiej.
Zabranie z mieszkania zwierząt. Choć zwierzaki są wspaniałe i wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia, tak wciąż część osób może z jakiegoś powodu nie życzyć sobie ich obecności – nawet z powodu np. Uczulenia. Dlatego na czas wizyt potencjalnych kupców, warto je z domu zabrać.
Każde mieszkanie jest inne i by je naj najlepiej przygotować do sprzedaży, najłatwiej jest po prostu poprosić o wsparcie ekspertów. Współpraca z profesjonalnym biurem nieruchomości pozwoli Ci mieć pewność, że faktycznie zrobiono wszystko, co możliwe, by jak najkorzystniej sprzedać mieszkanie.
Sprzedaż mieszkania własnościowego po upływie pięciu lat jest bardzo korzystne ze względu na to, że nie jest już naliczany podatek od sprzedaży nieruchomości – oczywiście, jeśli mówimy o osobie fizycznej sprzedającej mieszkanie, a także nie popełnimy błędu co do terminu 5 lat. Chodzi bowiem o 5 lat podatkowych, a nie kalendarzowych. W praktyce sprzedaż warto rozpatrywać w roku następującym po roku kalendarzowym, w którym upłynęło 5 lat (np. jeśli kupiliśmy mieszkanie w sierpniu 2016, 5 lat podatkowych minie w styczniu 2022).
Sprzedaż mieszkania po 5 latach a podatek
Właśnie ze względu na podatek od nieruchomości (zwany też czasem podatkiem od wzbogacenia) wiele osób decyduje się odczekać kilka lat dłużej i dopiero po tym czasie sprzedać mieszkanie. Rzeczywiście, po 5 latach sprzedający ma mniej obciążeń i nie płaci podatku dochodowego, ale to nie jest jedyny podatek, z jakim mamy do czynienia podczas sprzedaży mieszkania.
Drugim ważnym podatkiem jest podatek od czynności cywilnoprawnych, wynoszący 2% od wysokości transakcji. Obowiązek jego zapłaty spoczywa na kupującym. Ten podatek pozostaje i towarzyszy transakcji sprzedaży mieszkania nawet po upływie pięciu lat od daty nabycia nieruchomości.
Sprzedaż mieszkania po 5 latach a PIT
Po upływie pięciu lat od nabycia nieruchomości (cały czas mówimy tu o latach podatkowych), sprzedający nie musi już też rozliczać podatku w zeznaniu podatkowym. Ponieważ obowiązek podatkowy już go nie obowiązuje, to również nie musi on informować Urzędu Skarbowego o sprzedaży mieszkania.
Czy warto czekać na upłynięcie okresu 5 lat podatkowych ze sprzedażą mieszkania?
Może się wydawać, że skoro po pięciu latach znika obowiązek podatkowy, to nie ma sensu sprzedawać mieszkania wcześniej. W życiu jednak są różne sytuacje i nie zawsze możemy tyle czasu czekać, co więcej, ustawodawca przewidział jeszcze szereg wyjątków, w których podatek od sprzedaży nieruchomości nie jest naliczany. Kiedy więc nie warto czekać ze sprzedażą mieszkania?
Kiedy planujemy zamienić mieszkanie na większe (lub na dom jednorodzinny) – zgodnie z zapisami Ustawy o podatku dochodowym, jeśli w ciągu 3 lat następujących po roku, w którym sprzedamy mieszkanie, środki uzyskane w ten sposób przeznaczymy w całości na nowe mieszkanie czy dom, podatek od nieruchomości nie jest naliczany. Musimy przy tym pamiętać, by złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym. To tzw. ulga mieszkaniowa.
Jeśli sprzedajemy mieszkanie w niskiej cenie i jest ono tańsze, niż kiedy je kupowaliśmy (a na transakcji jesteśmy stratni). To rzadki przypadek, w dzisiejszych czasach nieruchomości stale zyskują na wartości. Ale może dojść do takiej sytuacji – powinniśmy jednak wówczas mieć dowody na to, że faktycznie cena nieruchomości spadła, ponieważ urząd skarbowy może mieć wątpliwości co do tego, czy przypadkiem nie zaniżamy ceny, by uniknąć płacenia podatku.
Jak sprawdzić, czy na pewno wszystkie podatki od sprzedaży mieszkania są naliczone prawidłowo?
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do podatków, zarówno od sprzedaży nieruchomości, jak i podatku od czynności cywilnoprawnych, zawsze możemy się skonsultować z doradcą podatkowym. Dostęp do takiej usługi zapewnia każde profesjonalne biuro nieruchomości. Podatki zwykle nie są elementem mającym największy wpływ na zawarcie transakcji, zawsze można znaleźć sposoby na ich optymalizację. Natomiast trzeba zadbać o to, by zostały naliczone prawidłowo i zapłacone w terminie. W tym może pomóc nam biuro nieruchomości.