Dlaczego warto wynająć nieruchomość z agencją nieruchomości?

Poszukiwania idealnego mieszkania na wynajem nie są łatwe, zwłaszcza w popularnych miastach, takich jak Kraków, gdzie o miejscu dla siebie myśli bardzo wiele osób. W Polsce dodatkowo rynek wynajmu jest mimo wszystko dość mało sformalizowany i często można natknąć się na bardzo mało profesjonalne zachowanie wynajmujących. Dlatego podczas szukania mieszkania warto wziąć pod uwagę współpracę z agencją nieruchomości.

Wynajem mieszkania z biurem nieruchomości: jakie ma zalety i wady?

Podstawową zaletą wynajmu mieszkania z biurem nieruchomości jest bezpieczeństwo transakcji i pewność, że właściciel lokalu został zweryfikowany przez profesjonalistów.

Agent nieruchomości przyjmujący ofertę mieszkania na wynajem sprawdza, czy warunki prezentowane w ofercie odpowiadają rzeczywistości, przygotowuje także odpowiednią umowę między stronami. To szczególnie ważne dla osób, którym zależy na wynajmie mieszkania, a z konkretnych powodów po prostu nie mogą czy nie mają czasu na przyjazd do danego miasta – np. Krakowa – i umawianie się na oglądanie mieszkań na wynajem, co czasami może ciągnąć się nawet tygodniami.

Agent nieruchomości zajmujący się wynajmem mieszkań ma zwykle konkretne portfolio sprawdzonych lokali, które może zaprezentować tak, by dopasować się do najemcy (bo często to najemca musi pojawiać się w mieszkaniu na wynajem tak, jak to pasuje właścicielowi). Oszczędza nam też wyjazdów do miejsc, które na zdjęciach wyglądają świetnie, ale w rzeczywistości już niekoniecznie.

Co ważne, biuro nieruchomości odpowiada także za kwestie formalne. Oznacza to profesjonalnie przygotowaną umowę najmu, która dobrze określa i zabezpiecza interesy obu stron. Dla wynajmującego to bardzo ważne, ponieważ na polskim rynku wciąż zdarza się, że właściciele lokali nie chcą podpisywać umów, a tym samym utrudniają wynajmującym dochodzenie swoich praw, na przykład w sytuacji wypowiedzenia najmu w bardzo krótkim terminie.

Jako wadę można potraktować koszt – rzeczywiście wynajem razem z biurem nieruchomości wiąże się z dodatkową opłatą, jednak zabezpiecza ona wynajmującego przed potencjalnie dużo większymi kłopotami, a także chociażby koniecznością szybkiej wyprowadzki i szukania nowego mieszkania na wynajem, gdyby się okazało, że z mieszkaniem jest coś nie tak.

Zarządzanie najmem Kraków: gdzie szukać ofert?

Oferty wynajmu mieszkań najłatwiej znaleźć na stronach internetowych konkretnych biur nieruchomości zajmujących się nie tylko pośrednictwem w kupnie i sprzedaży mieszkań, ale też ich wynajmie.

Wiele profesjonalnych biur nieruchomości obsługuje chętnie konkretne obszary, dzielnice danego miasta – jak na przykład dzielnice Krakowa – więc jeśli szukasz atrakcyjnego mieszkania na wynajem w takiej dzielnicy, najlepiej od razu skontaktuj się z takim biurem.

Poza ofertami na stronie internetowej, agent nieruchomości będzie miał informacje o kolejnych ciekawych mieszkaniach, które spływają do niego za pośrednictwem klientów zainteresowanych oddaniem ich mieszkań w zarządzanie najmem w tym biurze. Także jeśli nie widzisz idealnego mieszkania na stronie internetowej biura nieruchomości, nie zrażaj się, ale skontaktuj się z jego pracownikami.

Zarządzanie najmem cennik: z czego się składa najczęściej?

Koszt współpracy z biurem nieruchomości zależy od tego, jaką formę współpracy przyjęliśmy i jest przedstawiony przed jej rozpoczęciem. Najczęściej cennik zarządzania najmem obejmuje opłaty dla dwóch stron transakcji, zarówno właściciela lokalu, jak i wynajmującego. Ze strony właściciela lokalu to może być stała opłata, np. prowizja od miesięcznego czynszu, a dla najemcy – przyjmuje się, że jest to jednorazowa opłata w wysokości jednomiesięcznej należności za wynajem.

Taka kwota może się wydawać wysoka, jednak idą za nią wymierne korzyści. Obie strony transakcji mają pewność, że np. rachunki będą zapłacone. Z perspektywy właściciela to bezpieczeństwo polegające na tym, że mieszkanie nie zostanie zadłużone, z kolei dla najemcy oznacza to pewność, że np. media nie zostaną odcięte przez niezapłacone rachunki. Pośrednictwo biura nieruchomości jest solidnym zabezpieczeniem, wartym swojej ceny, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele kłopotów eliminuje.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest UNI ESTATES SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą przy Karmelicka 30/4, 31-128 Kraków (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@uniestates.pl… czytaj więcej