Sprzedaż mieszkania po upływie 5 lat w praktyce

Sprzedaż mieszkania własnościowego po upływie pięciu lat jest bardzo korzystne ze względu na to, że nie jest już naliczany podatek od sprzedaży nieruchomości – oczywiście, jeśli mówimy o osobie fizycznej sprzedającej mieszkanie, a także nie popełnimy błędu co do terminu 5 lat. Chodzi bowiem o 5 lat podatkowych, a nie kalendarzowych. W praktyce sprzedaż warto rozpatrywać w roku następującym po roku kalendarzowym, w którym upłynęło 5 lat (np. jeśli kupiliśmy mieszkanie w sierpniu 2016, 5 lat podatkowych minie w styczniu 2022).

Sprzedaż mieszkania po 5 latach a podatek

Właśnie ze względu na podatek od nieruchomości (zwany też czasem podatkiem od wzbogacenia) wiele osób decyduje się odczekać kilka lat dłużej i dopiero po tym czasie sprzedać mieszkanie. Rzeczywiście, po 5 latach sprzedający ma mniej obciążeń i nie płaci podatku dochodowego, ale to nie jest jedyny podatek, z jakim mamy do czynienia podczas sprzedaży mieszkania.

Drugim ważnym podatkiem jest podatek od czynności cywilnoprawnych, wynoszący 2% od wysokości transakcji. Obowiązek jego zapłaty spoczywa na kupującym. Ten podatek pozostaje i towarzyszy transakcji sprzedaży mieszkania nawet po upływie pięciu lat od daty nabycia nieruchomości.


Sprzedaż mieszkania po 5 latach a PIT

Po upływie pięciu lat od nabycia nieruchomości (cały czas mówimy tu o latach podatkowych), sprzedający nie musi już też rozliczać podatku w zeznaniu podatkowym. Ponieważ obowiązek podatkowy już go nie obowiązuje, to również nie musi on informować Urzędu Skarbowego o sprzedaży mieszkania.


Czy warto czekać na upłynięcie okresu 5 lat podatkowych ze sprzedażą mieszkania?

Może się wydawać, że skoro po pięciu latach znika obowiązek podatkowy, to nie ma sensu sprzedawać mieszkania wcześniej. W życiu jednak są różne sytuacje i nie zawsze możemy tyle czasu czekać, co więcej, ustawodawca przewidział jeszcze szereg wyjątków, w których podatek od sprzedaży nieruchomości nie jest naliczany. Kiedy więc nie warto czekać ze sprzedażą mieszkania?

  • Kiedy planujemy zamienić mieszkanie na większe (lub na dom jednorodzinny) – zgodnie z zapisami Ustawy o podatku dochodowym, jeśli w ciągu 3 lat następujących po roku, w którym sprzedamy mieszkanie, środki uzyskane w ten sposób przeznaczymy w całości na nowe mieszkanie czy dom, podatek od nieruchomości nie jest naliczany. Musimy przy tym pamiętać, by złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym. To tzw. ulga mieszkaniowa.
  • Jeśli sprzedajemy mieszkanie w niskiej cenie i jest ono tańsze, niż kiedy je kupowaliśmy (a na transakcji jesteśmy stratni). To rzadki przypadek, w dzisiejszych czasach nieruchomości stale zyskują na wartości. Ale może dojść do takiej sytuacji – powinniśmy jednak wówczas mieć dowody na to, że faktycznie cena nieruchomości spadła, ponieważ urząd skarbowy może mieć wątpliwości co do tego, czy przypadkiem nie zaniżamy ceny, by uniknąć płacenia podatku.

Jak sprawdzić, czy na pewno wszystkie podatki od sprzedaży mieszkania są naliczone prawidłowo?

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do podatków, zarówno od sprzedaży nieruchomości, jak i podatku od czynności cywilnoprawnych, zawsze możemy się skonsultować z doradcą podatkowym. Dostęp do takiej usługi zapewnia każde profesjonalne biuro nieruchomości. Podatki zwykle nie są elementem mającym największy wpływ na zawarcie transakcji, zawsze można znaleźć sposoby na ich optymalizację. Natomiast trzeba zadbać o to, by zostały naliczone prawidłowo i zapłacone w terminie. W tym może pomóc nam biuro nieruchomości.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest UNI ESTATES SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą przy Karmelicka 30/4, 31-128 Kraków (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@uniestates.pl… czytaj więcej