Podatek po sprzedaży mieszkania – kiedy, jak i gdzie?
Sprzedaż mieszkania, jeśli przyniesie dochód, jest obłożona podatkiem od sprzedaży nieruchomości. Podatek ten jest naliczany wyłącznie wtedy, gdy sprzedaży dokonuje osoba fizyczna, a od dnia nabycia lokalu nie upłynęło jeszcze 5 lat podatkowych. Wszystkie kwestie szczegółowo reguluje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czy po sprzedaży mieszkania trzeba zapłacić podatek?
Jeśli mówimy o osobie fizycznej, która sprzedała mieszkanie, to jest możliwe, że musi ona zapłacić podatek od nieruchomości, w wysokości 19% od wysokości dochodu, ale tylko wtedy, gdy zachodzą następujące okoliczności:
- Jest to osoba fizyczna, a nie np. osoba prowadząca działalność związaną z obrotem nieruchomościami,
- Od zakupu lokalu nie minęło jeszcze 5 lat podatkowych (nie kalendarzowych, ale podatkowych),
- Sprzedaż mieszkania wygenerowała dochód dla osoby sprzedającej lokum.
Jeśli te warunki są spełnione, to faktycznie powstaje obowiązek podatkowy.
Kto płaci podatek dochodowy po sprzedaży mieszkania?
Podatkiem dochodowym będzie obciążona osoba fizyczna sprzedająca mieszkanie, spełniająca warunki podane w punkcie wyżej. Podatek należy zapłacić do 30 kwietnia roku następującego po tym, w którym dokonano sprzedaży. Stawka podatku to 19% i jest on naliczany od dochodu, czyli kwoty będącej różnicą ceny mieszkania podczas jego sprzedaży i ceny nabycia. W polskich warunkach nieruchomości zdecydowanie zyskują na wartości, zatem najprawdopodobniej osoba sprzedająca mieszkanie wzbogaci się na tym. Właśnie stąd bierze się popularna nazwa tego podatku – “podatek od wzbogacenia”.
Jaki podatek po sprzedaży mieszkania płaci sprzedający, a jaki nabywca?
Nie tylko sprzedający jest obciążony podatkiem przy zawieraniu transakcji. Po stronie nabywcy mieszkania jest do zapłaty tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), którego stawka to 2% od wysokości transakcji. Warto o tym pamiętać, oba podatki powinny być poprawnie obliczone i rozliczone w terminie. W razie problemów, warto skonsultować się z doradcą podatkowym. Profesjonalne biuro nieruchomości zapewnia wsparcie takiego eksperta, dlatego nie trzeba się martwić takimi rzeczami. Doradca dokładnie wyliczy wysokość podatku i pokieruje podatnikiem, by ten rozliczył się z fiskusem w terminie.
Podatek po sprzedaży mieszkania – czy można go uniknąć?
Z podatku od sprzedaży nieruchomości można być zwolnionym w kilku sytuacjach.
- Przy sprzedaży mieszkania już po upływie pięciu lat podatkowych od jego nabycia. Trzeba przy tym pamiętać, że lata te są latami podatkowymi, a nie kalendarzowymi. Dlatego o sprzedaży można myśleć w roku następującym po tym, w którym mija pięć lat kalendarzowych.
- Gdy sprzedaż nie przynosi dochodu. Podatkiem jest obłożony dochód, a nie cała kwota transakcji. Dlatego też, jeśli z jakiegoś powodu mieszkanie straciło na wartości, a sprzedający nie uzyskał przez to dochodu, wówczas nie ma podstawy opodatkowania, więc i podatek nie zostanie zapłacony.
- Gdy zmieniamy lokum na większe, a wszystkie środki ze sprzedaży mieszkania będą przeznaczone na zakup większego lokum czy domu wolnostojącego. To tzw. ulga mieszkaniowa. Zakup nowego mieszkania czy domu musi mieć miejsce w ciągu trzech lat, licząc od roku następującego po roku, w którym sprzedano poprzednie mieszkanie. O wszystkim też należy poinformować Urząd Skarbowy, składając odpowiednią deklarację. Należy to zrobić w tym Urzędzie, w którym rozliczamy PIT.
Nie można za to uniknąć podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ jest on bezpośrednio związany z zawarciem umowy sprzedaży, ale płatnikiem tego podatku nie jest sprzedawca, ale nabywca nieruchomości.
Jak uporządkować kwestie podatku przy sprzedaży mieszkania?
Z wszelkimi pytaniami czy wątpliwościami natury podatkowej zawsze można się zwrócić do profesjonalnego biura nieruchomości. Współpracuje ono z prawnikami i doradcami podatkowymi, którzy na co dzień mają do czynienia z tego typu transakcjami, stąd są w stanie udzielić każdemu fachowej porady.