Ile pośrednik bierze za sprzedaż mieszkania?

To pytanie, które stawia sobie każdy właściciel mieszkania, domu czy działki na sprzedaż. Jaki będzie koszt współpracy z biurem nieruchomości i ile wyniesie prowizja?

Prowizja biura nieruchomości: nie ma prostych odpowiedzi na trudne pytania

Warto zacząć od tego, że biura nieruchomości i pośrednicy nie działają na stałych, z góry ustalonych prowizjach, ponieważ rynek nieruchomości jest niesamowicie zróżnicowany i bardzo wiele czynników ma wpływ na to, jak szybko i za jaką cenę biuro nieruchomości sprzeda dane mieszkanie. Dlatego, niestety, nie ma jednej i zawsze trafnej odpowiedzi na pytanie, ile wyniesie prowizja pośrednika.

Ale to nie znaczy, że właściciel mieszkania nie może się tego dowiedzieć. Wystarczy, że skontaktuje się niezobowiązująco z biurem nieruchomości, a ekspert będzie mógł mu podać przybliżone widełki. Dlaczego tylko widełki? Ponieważ w procesie sprzedaży mieszkania jest bardzo dużo kwestii prawnych i organizacyjnych do sprawdzenia. Może się okazać, że nieruchomość nie wymaga dużych nakładów pracy i będzie to proste zlecenie, ale może się też okazać, że jakieś kwestie są problematyczne, dokumentacja wymaga uzupełnienia, a nowi właściciele będą się borykać z pewnymi niedogodnościami. Wówczas sprzedaż może się okazać dużo trudniejsza, a opłaty związane z zarządzaniem tą sprzedażą mogą wzrosnąć.


Sprzedaż mieszkania przez pośrednika: czy prowizja się zwraca?

Prowizja za sprzedaż mieszkania przez pośrednika może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent wartości transakcji. Trzeba jednak na to spojrzeć całościowo, mianowicie: czy prowizja pośrednika przy sprzedaży mieszkania może się nam zwrócić?

Praca biura nieruchomości przy sprzedaży mieszkania ma kilka celów:

  • Wsparcie przy samym procesie sprzedaży mieszkania, poprowadzenie sprzedającego za rękę przez ten proces i zadbanie o kompleksową obsługę,
  • Zamknięcie transakcji sprawnie, czyli zadbanie o to, by sprzedaż mieszkania nie ciągnęła się długimi latami,
  • Zadbanie o optymalną cenę – wycena mieszkania wspólnie z rzeczoznawcą, ale też wskazanie działań, które można podjąć, by ta cena była wyższa: remonty, odświeżenie, home staging.

Dlatego po pierwsze: czas to pieniądz. Im szybciej uda się nam doprowadzić transakcję do końca, tym szybciej dokonamy kolejnych inwestycji czy wykorzystamy pozyskane środki do naszych celów. Po drugie, to właśnie pośrednik wskaże nam, co możemy zrobić, by mieszkanie było atrakcyjniejsze dla kupujących, a tym samym – by jego cena była wyższa. Kupujący jest w stanie zapłacić więcej, jeśli tylko ma pewność, że z mieszkaniem jest wszystko w porządku, a w przyszłości uniknie problemów związanych z koniecznością napraw, remontów etc.

Dlatego nie można patrzeć na prowizję biura nieruchomości jak na pozycję tylko obciążającą budżet. Praca włożona przez pośrednika w sprzedaż mieszkania nie tylko pozwala nam skupić się na własnych obowiązkach, zamiast przez długi czas angażować się w sprzedaż mieszkania, ale też zyskać więcej już po jego sprzedaży.
Sprzedaż mieszkania i prowizja pośrednika: czy można negocjować?

Ponieważ prowizja pośrednika jest najczęściej ustalana indywidualnie, wobec tego może podlegać pewnym negocjacjom. Nie ma przeszkód, by porozmawiać o tym z biurem nieruchomości.

Pośrednik w sprzedaży mieszkania rozmawiając o prowizji czy o kosztach współpracy z biurem nieruchomości, dokładnie omawia warunki i tłumaczy, skąd biorą się prowizje czy dodatkowe koszty. Ważne jest, by sprzedający mieszkanie przed podpisaniem umowy z biurem nieruchomości miał pełen obraz i zdawał sobie sprawę, w jakich dokładnie sytuacjach mogą powstać np. dodatkowe koszty, oraz w jaki sposób będzie nimi obciążony.

Negocjacje prowizji biura nieruchomości mogą obejmować wysokość kwoty uzyskanej przy sprzedaży mieszkania, ale można też negocjować inne elementy. Dla niektórych właścicieli mieszkania mogą być ważne terminy, w których mieliby dokonywać płatności czy podział ich na raty. O tym wszystkim śmiało można rozmawiać z ekspertem biura nieruchomości.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest UNI ESTATES SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą przy Karmelicka 30/4, 31-128 Kraków (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@uniestates.pl… czytaj więcej