Zgłoś do nas mieszkanie na sprzedaż

Mieszkanie w Krakowie i okolicach to bardzo wartościowe aktywo, niezależnie od jego stanu. Kraków jest jedną z ciekawszych i bardzo pożądanych lokalizacji, bardzo wiele osób przeprowadza się do Krakowa i chce zamieszkać w tym mieście. Może się więc wydawać, że sprzedaż mieszkania nie będzie specjalnie trudna, skoro jest tylu chętnych. Owszem, można w miarę sprawnie sfinalizować taką transakcję, ale wówczas nie mamy wcale gwarancji, że cena, jaką uzyskaliśmy, jest właściwa, albo że na pewno podpisaliśmy umowę na najlepszych dla nas warunkach.

Sprzedaż mieszkania – z pośrednikiem czy bez?

Wszystko oczywiście zależy od naszych priorytetów i sytuacji. Jeśli np. Sprzedaż mieszkania odbywa się na zasadzie przekazania nieruchomości za określoną cenę innej osobie z rodziny, przyjaciołom czy określonej osobie, co do której nie mamy żadnych wątpliwości, że transakcja dojdzie do skutku, a naszym celem jest po prostu przekazać mieszkanie w ręce kolejnych właścicieli – możemy się obyć bez pośrednika. Ale czy na pewno? 

Część usług, takich jak znalezienie kupca, już nas nie interesuje, ale wciąż pozostają kwestie: 

  • Odpowiedniej wyceny nieruchomości – w tym może nas wesprzeć rzeczoznawca, który poda uczciwą cenę. Dzięki temu w przyszłości unikniemy potencjalnych sporów na tym tle, zwłaszcza gdy w transakcję zaangażowana jest rodzina,
  • Uczciwej umowy – czyli takiej, która odpowiednio zabezpiecza obie strony, nie dając nikomu przewagi czy zapisów potencjalnie szkodliwych dla jednej ze stron. 

Nie zawsze musimy w ręce pośrednika oddawać wszystkie aspekty sprzedaży mieszkania, warto pamiętać o tym, że zakres usług jest bardzo szeroki i że nawet jeśli wydaje się, że angażowanie biura nieruchomości będzie zbyteczne, to nadal pewnych rzeczy sprzedający potrzebuje zawsze. Kwestie prawne są kluczowe w każdej transakcji i trzeba o nie dbać, podobnie jak o rzetelną wycenę i sprawdzenie nieruchomości pod kątem potencjalnych napraw czy remontów. 

A jeśli dopiero szukamy kupca, wówczas pośrednik jest naprawdę ogromnym wsparciem. Ze względu na szerokie grono klientów pośrednik może niemal od ręki zaproponować kilku nabywców, którzy aktualnie szukają lokum w danej lokalizacji.

Sprzedaż mieszkania przez pośrednika – jakie ma zalety?

Przede wszystkim pośrednik ma ogromną wiedzę i doświadczenie w zakresie sprzedaży mieszkań. Zwykle w naszym życiu dokonujemy takiej transakcji raz, może kilka razy, natomiast dla pośrednika to chleb powszedni. Stąd podstawową zaletą będzie korzystanie z wiedzy i umiejętności osoby, która jest na bieżąco z rynkiem. 

To z kolei prowadzi do uzyskania możliwie najwyższej kwoty za mieszkanie. Kiedy próbujemy sprzedać je samodzielnie, możemy nie widzieć, jaki ma potencjał – być może prosty remont, odświeżenie mieszkania już pomogą uzyskać o wiele wyższą cenę. Dodatkowo pośrednik zapewnia dojście do dużej grupy potencjalnych kupców, wie też, jak znaleźć osoby, dla których dane mieszkanie na sprzedaż będzie naprawdę atrakcyjne i będą w stanie zapłacić więcej, bo po prostu zależy im na danej lokalizacji. W tym wypadku zyskują obie strony, ponieważ dla pewnych klientów dane mieszkanie może oznaczać nie tylko metraż czy stan, ale też bliskość rodziny, przyjaciół, znanych miejsc – za to chętnie zapłacimy nieco więcej, bo po prostu jest to nieoceniona wartość.

Sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości: czego możesz oczekiwać?

Agent nieruchomości bez wątpienia pomoże Ci znaleźć kupców i będzie pośredniczył w sprzedaży. Profesjonalne biuro nieruchomości w dzisiejszych czasach prezentuje jednak znacznie szerszy zakres usług, tak, by zapewnić Ci wszystkie możliwe udogodnienia i w pełni wesprzeć proces sprzedaży, a to może oznaczać nie tylko napisanie dobrej umowy, ale też np. wsparcie w tzw. home stagingu. 

Home staging to najprościej mówiąc usługa polegająca na sprawieniu, by mieszkanie w ofercie sprzedaży było możliwie najbardziej atrakcyjne. Dlatego możesz się spodziewać, że współpraca z profesjonalnym biurem nieruchomości zacznie się już na etapie przyglądania się mieszkaniu i próby oceny, jaką kwotę można za nie uzyskać. 

Sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości odciąża dotychczasowych właścicieli mieszkania z wielu żmudnych i trudnych procesów, jak znalezienie i wstępna weryfikacja potencjalnych kupców. Znajomość lokalnego rynku wtórnego nieruchomości też ma ogromne znaczenie – eksperci biura nieruchomości będą wiedzieli, czego oczekują potencjalni kupujący od tej dzielnicy. Czy szukają mieszkań w bardzo wysokim standardzie, czy raczej chcą samodzielnie zadecydować o wystroju, a zwracają uwagę przede wszystkim na cenę i stan techniczny? Wiedza na ten temat pozwala podjąć dobre decyzje, prowadzące do zwiększenia zysków ze sprzedaży mieszkania.

​​Jak sprzedać mieszkanie przez biuro nieruchomości?

Sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości nie jest trudna, ale na początku trzeba poświęcić chwilę na znalezienie profesjonalnego biura, najlepiej specjalizującego się w sprzedaży mieszkań w danej dzielnicy, mieście czy okolicy. W tym celu warto umówić się na spotkanie z ekspertem z biura nieruchomości – takie spotkanie jest zwykle bezpłatne. 

Podczas takiej rozmowy wstępnej warto dowiedzieć się kilku rzeczy:

  • Jakie doświadczenie ma biuro nieruchomości w sprzedaży mieszkań z tej okolicy lub tego rejonu?
  • Czy w ofercie biura nieruchomości są wszystkie niezbędne usługi, z których potencjalnie chcielibyśmy skorzystać, jak home staging, usługi rzeczoznawcy, wycena mieszkania, usługi prawnika, weryfikacja kupców czy wsparcie ich w procesie finansowania mieszkania?
  • Z jaką konkretnie osobą z biura nieruchomości będziemy współpracować i  jak ta współpraca będzie przebiegać? 
  • Jaka jest struktura opłat i ile mniej więcej wyniesie prowizja pośrednika? Czy płaci ją kupujący, czy kupujący i sprzedający mieszkanie ponoszą opłaty?

To ważne kwestie, na które warto od razu znać odpowiedzi. Zanim zdecydujemy się na współpracę z biurem nieruchomości, warto też zapoznać się z jego historią, dowiedzieć, jak długo działa na rynku czy jakimi opiniami się cieszy. Na tej podstawie możemy podjąć dobrą decyzję i sprzedać mieszkanie korzystnie razem z biurem nieruchomości.

Wyślij znajomemu


 

Twoja wiadomość została pomyślnie wysłana

Nie można wysłać.

Możemy Ci pomoc?

Skontaktuj się z nami

Wykorzystamy informacje podane w tym formularzu, aby skontaktować się z Tobą.