Zgłoś do nas działkę na sprzedaż

Działka na sprzedaż, zwłaszcza w atrakcyjnej lokalizacji, to świetna opcja inwestycyjna. Bardzo dużo osób poszukuje też działek na sprzedaż, ponieważ marzą o własnym domu, wybudowanym według konkretnego projektu. Biuro nieruchomości pomaga właścicielom działek dotrzeć do potencjalnych kupców, a także sprawnie i korzystnie domknąć transakcję. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, ponieważ działka musi spełniać szereg wymogów kupującego, a sprzedający musi dostarczyć odpowiednią dokumentację wskazującą, że tak właśnie jest.

Sprzedaż działki przez biuro nieruchomości: czego możesz oczekiwać?

Dla posiadaczy działki budowlanej będzie ona albo ciekawą perspektywą na przyszłość, by w tym miejscu wybudować własny dom, albo korzystną inwestycją – by sprzedać ją z zyskiem, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczyć na inne cele. Kiedy przychodzi czas na sprzedaż działki, warto skorzystać z usług pośrednika, by uniknąć męczących prac związanych z aranżacją sprzedaży, mieć pewność, że temat formalności będzie doskonale przeprowadzony, umowa bezpieczna i bez żadnych wad prawnych, a wynik sprzedaży satysfakcjonujący. 

Oto czego możesz oczekiwać od biura nieruchomości, które pomoże Ci sprzedać działkę budowlaną: 

  • Zyskasz wyczerpujące i pełne informacje na temat Twoich możliwości: pośrednik nieruchomości bardzo dobrze znający lokalny rynek podpowie Ci, za jaką kwotę potencjalnie możesz sprzedać działkę, ile czasu może zająć taka transakcja, albo jakich dodatkowych kosztów możesz się spodziewać.  Nie od razu będą to informacje bardzo szczegółowe, ponieważ wszystko zależy od okoliczności, ale z pewnością będzie to doskonały punkt odniesienia dla każdego właściciela działki budowlanej. 
  • Przeprowadzi dla Ciebie audyt prawny, tzn. sprawdzi dokładnie, których dokumentów będziesz potrzebować przy sprzedaży działki, jak je ew. uzupełnić i pozyskać te, które będą niezbędne do zamknięcia sprzedaży (lub do podniesienia wyceny działki). Kwestie prawne w takich wypadkach zawsze warto powierzać specjalistom. Koszt pracy eksperta jest nieporównywalnie niższy niż zyski, które możesz mieć z podniesienia ceny działki, albo też… straty, które może spowodować błąd w zapisach umowy. Lepiej mieć ten temat pod kontrolą!
  • Wypromują ofertę, w której zaprezentowana jest Twoja działka na sprzedaż. To właśnie biura nieruchomości i pośrednicy dysponują bazą potencjalnych klientów i codziennie przyciągają potencjalnych zainteresowanych. Dzięki zamieszczeniu Twojej oferty wśród wielu innych atrakcyjnych ofert zyskujesz pewność, że obejrzy ją właściwa grupa docelowa i znacznie szybciej zaczniesz otrzymywać konkretne propozycje.

Jak wygląda w praktyce sprzedaż działki z pośrednikiem?

Podczas współpracy z pośrednikiem nieruchomości sprzedaż działki przebiega zupełnie inaczej niż przy samodzielnej próbie sprzedaży. Przede wszystkim rolą pośrednika jest przeprowadzić właściciela działki przez proces sprzedaży tak, by na każdym etapie czuł się doinformowany oraz jednocześnie dobrze obsługiwany przez biuro nieruchomości. 

Samodzielna sprzedaż działki wymaga od właściciela dużego zaangażowania. Musi on poznać wszystkie kwestie prawne związane ze sprzedażą, zatroszczyć się o dobrze skonstruowane i napisane ogłoszenie, a także wziąć na siebie wszystkie rozmowy z potencjalnymi kupującymi. Dodatkowo, bez wsparcia pośrednika, może tak być, że ogłoszenie trudno będzie skierować do osób, które faktycznie kupiłyby działkę, więc do właściciela będzie trafiać bardzo dużo zapytań, które już na wstępie powinny być odrzucone, np. od osób, które nie mają odpowiedniego budżetu, ale liczą na łut szczęścia i próbują znegocjować cenę na przykład o połowę. 

Sprzedaż działki z pośrednikiem sprawia, że wszystkie czasochłonne czynności są po stronie biura nieruchomości, a właściciel działki spokojnie może zająć się swoją codzienną pracą i nadal mieć czas na odpoczynek. Rzetelny pośrednik prowadzi współpracę z właścicielem działki w sposób transparentny i otwarty, informuje go o postępach lub ewentualnych problemach ze sprzedażą, przy czym w takich wypadkach od razu też szuka rozwiązań. Odsiewa kupujących, którzy w żaden sposób nie spełniają wymagań właściciela, potrafi też dobrze ocenić, czy podana kwota, którą właściciel chce pozyskać za działkę, jest realna, czy należy ją nieco obniżyć, a może nieco podnieść?

Ile kosztuje sprzedaż działki przez pośrednika?

Zastanawiając się nad ceną współpracy z pośrednikiem, trzeba wziąć pod uwagę dwie rzeczy: po pierwsze, czy nasz czas i zaangażowanie byłyby warte takich pieniędzy, a po drugie, czy koszt biura nieruchomości nie zwróci się z nawiązką dzięki wyższej cenie uzyskanej za nieruchomość czy działkę? 

Sprzedaż działki przez biuro nieruchomości może oznaczać dla właściciela działki dwa rodzaje opłat. Pierwsze to opłaty za usługi takie jak obsługa prawna czy wsparcie w uzupełnieniu dokumentacji działki na potrzeby sprzedaży. Niezależnie od tego, czy właściciel działki współpracuje z biurem nieruchomości czy nie, i tak musiałby skorzystać z takich usług, a przy wsparciu pośrednika wie, że obsługują go prawnicy wyspecjalizowani w tego typu działaniach. 

Kolejny koszt pojawia się już po sfinalizowaniu transakcji i jest to prowizja od sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że biuro nieruchomości dba o interes właściciela działki i dokłada wszelkiej staranności, by sprzedać działkę w korzystnej dla niego cenie. Wsparcie pośrednika pomaga zamknąć transakcję szybciej, a często także z większym zyskiem, co tak naprawdę wyrównuje różnicę wynikającą z opłacenia prowizji.

Biuro nieruchomości a samodzielna sprzedaż działki: czy porównania mają sens?

Wielu właścicielom działek może się wydawać, że skoro pośrednik nieruchomości na przygotowanie ogłoszenia potrzebował np. kilku godzin, to jego wynagrodzenie jest zbyt wysokie, ponieważ to tylko kilka godzin pracy. Stoi za tym pewien błąd w myśleniu – to kilka godzin pracy, ale też kilka, a czasem kilkanaście lat doświadczenia w przygotowywaniu tego typu dokumentów. 

Podobnie nie warto dywagować na temat tego, czy sprzedaż nieruchomości lub działki zajęłaby nam tyle samo czasu lub czy uzyskalibyśmy tyle samo zgłoszeń – odpowiedź jest skomplikowana. Czasem fakt, że właścicielowi pobliskiej działki udało się ją sprzedać szybko z sukcesem wynika z tego, że wycenił ją zdecydowanie zbyt nisko. Doświadczenie i wyczucie agenta nieruchomości pomaga uniknąć takich sytuacji.

Wyślij znajomemu


 

Twoja wiadomość została pomyślnie wysłana

Nie można wysłać.

Możemy Ci pomoc?

Skontaktuj się z nami

Wykorzystamy informacje podane w tym formularzu, aby skontaktować się z Tobą.