Zgłoś do nas dom na sprzedaż

Sprzedaż domu może być prawdziwym wyzwaniem. Jeśli chodzi o nieruchomości, to od domów zdecydowanie popularniejsze są mieszkania na sprzedaż. Dom, choć jest niezwykle atrakcyjny, ma większy metraż, oferuje przestrzeń, ogród i więcej kontaktu z naturą, jest trudniejszy w sprzedaży ze względu na wyższą cenę. Grono potencjalnych kupców kurczy się wraz ze wzrostem ceny nieruchomości, stąd zdecydowanie warto skorzystać z biura nieruchomości przy sprzedaży domu.
Czy warto sprzedać dom przez biuro nieruchomości?
Sprzedaż domu to wyzwanie w co najmniej kilku aspektach, organizacyjnych i prawnych:
- Jeśli chcemy sprzedać dom, to jest to związane ze zdecydowanie większą liczbą formalności niż chociażby sprzedaż mieszkania. Nie obejdziemy się bez pomocy prawnika, a to już jeden element usług zewnętrznych, jakie będą konieczne.
- Domy często znajdują się poza centrum miast czy w miejscach o mniejszym zagęszczeniu mieszkańców. To ich naturalna zaleta, ale zwykle po prostu dojazd jest dłuższy. Jeśli mieszkamy w kompletnie innym miejscu, a chcemy prezentować dom potencjalnym kupcom, to umawianie wizyt i koordynowanie ich będzie dla nas sporym obciążeniem i zajmie dużo czasu.
- Cena domu, nawet jeśli będzie bardzo atrakcyjna, wciąż ze względu na jego większy metraż czy działkę, na której się znajduje, będzie wyższa od potencjalnej ceny przeciętnego mieszkania w pobliskich lokalizacjach, a to mocno ogranicza grono kupców. Chętnych na oglądanie może być sporo, ale finalnie te osoby mogą po prostu nie mieć wystarczającego budżetu czy zdolności kredytowej, by uzyskać finansowanie.

W czym nas wyręcza pośrednik przy sprzedaży domu?
W tych wszystkich elementach może nas wesprzeć profesjonalne biuro nieruchomości. Dobre biura nieruchomości, wspierające klientów w całym procesie sprzedaży, nie zapominają o usługach dodatkowych związanych z przygotowaniem lepszej oferty czy wsparciem kupujących. W tym wypadku profesjonalne biuro nieruchomości wspiera sprzedaż domu na przykład poprzez:
- Uporządkowanie i sprawną organizację wszelkich kwestii formalnych – nie musimy się obawiać, że podczas sprzedaży pominiemy jakieś ważne kwestie prawne, biuro nieruchomości ma to już poukładane i wie, o czym powinniśmy pamiętać.
- Elastyczny grafik i sprawna organizacja wizyt kupujących w nieruchomości – pośrednicy w sprzedaży nieruchomości doskonale zdają sobie sprawę, jaki to może być uciążliwy proces, jednocześnie mają wypracowane dobre praktyki, dzięki czemu wizyty kupujących są udane, a właściciele domu mają ten element z głowy.
- Doradztwo w zakresie finansowania zakupu nieruchomości – doradcy kredytowi współpracujący z biurem nieruchomości pomagają w ustaleniu, jakie są możliwości finansowe potencjalnych kupców. W ten sposób biuro nieruchomości może proponować kupcom nieruchomości na miarę ich portfela. A doradca kredytowy pomaga kupcom dowiedzieć się np. jak zwiększyć zdolność kredytową, by mogli pozwolić sobie na dom zamiast mieszkania.
Oczywiście przykładów usług biura nieruchomości na rzecz właścicieli domu na sprzedaż jest znacznie więcej – najlepiej porozmawiać o tym już podczas spotkania wprowadzającego.
Sprzedaż domu przez biuro nieruchomości – czy to trudne?
Współpraca z profesjonalnym biurem nieruchomości nie stwarza większych problemów i przebiega płynnie – warunkiem jest jasne i klarowne ustalenie zasad współpracy od samego początku.
Pierwszym krokiem do sprzedaży domu przez biuro nieruchomości jest rozmowa wprowadzająca. To pierwsze, niezobowiązujące spotkanie, podczas którego ekspert biura nieruchomości przedstawia ofertę pośrednika i tłumaczy, na czym będzie polegała dalsza współpraca. Podczas takiego spotkania właściciele domu mogą pytać o wszystkie kwestie, jakie są dla nich niezrozumiałe. Ważne jest, by nawiązać dobry kontakt z przedstawicielem biura nieruchomości, nie bać się zadawać pytań – nawet jeśli wydają się banalne czy dziwne.
Dobry agent nieruchomości zdaje sobie sprawę, jak ważnym tematem jest dla właścicieli domu jego sprzedaż i jak rzadko stają przed takim wyzwaniem. Stąd stara się w miarę prosty sposób wytłumaczyć wszystkie kwestie i wyzwania stojące przed właścicielami domu oraz rolę, jaką w jego sprzedaży może odegrać profesjonalne biuro nieruchomości.

Po takim spotkaniu właściciele nieruchomości otrzymają też do przejrzenia wzór umowy z biurem nieruchomości. Zapisy tej umowy mogą na spokojnie przejrzeć w domu, omówić między sobą, a także skonsultować z prawnikiem. Zapisy umowy mogą podlegać negocjacjom, a pracownik biura nieruchomości zawsze jest gotowy wyjaśnić na przykładach, jak takie zapisy będą działać w praktyce.
Biuro nieruchomości przy sprzedaży domu zawsze działa elastycznie i może dostosować swój zakres usług do oczekiwań właścicieli domu. Jeśli te oczekiwania są bardzo szerokie i dotyczą niestandardowych kwestii, jak np. dodatkowe przeprowadzenie i nadzorowanie remontów czy napraw – o wszystkim tym można porozmawiać i nawet jeśli usługi wychodzą poza zakres najczęściej oferowanych usług, profesjonalne biuro nieruchomości współpracuje z bardzo wieloma partnerami czy wykonawcami powiązanych usług, więc będzie w stanie zarekomendować odpowiednią firmę do takich zadań specjalnych.
Sprzedaż domu przez pośrednika: jak go znaleźć?
Sprzedaż domu przez biuro nieruchomości to bardzo wiele korzyści i możliwość dopasowania działań pośrednika do naszych aktualnych oczekiwań (możemy chcieć dokonać transakcji możliwie jak najszybciej, albo możliwie za jak najwyższą cenę; sprzedać tylko za gotówkę czy w jeszcze inny sposób). Pozostaje jednak pytanie: jak znaleźć najlepszego możliwego pośrednika w sprzedaży domu?
Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów:
- Doświadczenie biura nieruchomości: choć tego typu firm na rynku jest bardzo wiele, różnią się one doświadczeniem, a w szczególności doświadczeniem na konkretnych, lokalnych rynkach. Biuro nieruchomości, które od dłuższego czasu zajmuje się konkretnym obszarem, jak na przykład Kraków i okolice, doskonale zna warunki transakcji, profil kupujących, oczekiwania czy średnie ceny nieruchomości.
- Dostępność i przyjazne nastawienie: trudno pracować z biurem nieruchomości, jeśli między właścicielami domu a pośrednikiem nie ma chemii. Nie musi być to przyjaźń, ale ważne, by nie bać się zadawania pytań i chętnie współpracować.
Warto też przyjrzeć się podobnym ofertom i sprawdzić opinie o biurze nieruchomości.